دستگاه لیزر موهای زائد

دستگاه لیزر موهای زائد


بهترین دستگاه لیزر موهای زائد

از آن‌جا که لیزر موهای زائد در سال‌های اخیر به ویژه در میان خانم‌ها طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است، شناخت بهترین دستگاه لیزر بسیار اهمیت دارد. در این مقاله سعی داریم تا با دستگاه‌ لیزر مو‌های زائد بیشتر آشنا شویم و آن را از ابعاد مختلف بررسی کنیم. تا پایان همراه ما باشید.

دستگاه لیزر مو‌های زائد به شما کمک می‌کند با از بین بردن فولیکول مو از شر موهای زائد صورت و بدن خلاص شده و دیگر نیاز نداشته باشید درد اپیلاسیون یا دستگاه‌های اپیلیدی و خارش و جوش‌های زیر پوستی ناشی از تیغ زدن موها را تحمل کنید. البته به شرط آنکه بهترین دستگاه لیزر موهای زائد را متناسب با نیاز خود و با توجه به رنگ پوست و ضخامت مو انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید.

بهترین دستگاه لیزر مو

بهترین دستگاه لیزر مو

برای انتخاب بهترین دستگاه لیزر موهای زائد در میان انواع دستگاه لیزر مو همچون الکساندرایت، دایود و ND-YAG موجود در کلینیک‌های زیبایی، لازم است ابتدا نحوه عملکرد دستگاه لیزر موهای زائد را شناخته و سپس با انواع لیزر موهای زائد و میزان اثرگذاری آن‌ها بر پوست‌های تیره و روشن با ضخامت‌های متفاوت مو آشنا شوید.

همچنین اگر قصد خرید دستگاه لیزر موهای زائد برای تجهیز یا تاسیس کلینیک زیبایی خود را دارید، حتما به موارد زیر دقت کنید:

  • تعداد شات‌های دستگاه لیزر مو
  • سیستم خنک کننده
  • میزان خرابی دستگاه
  • گارانتی و خدمات پس از فروش

این موارد از مهم‌ترین نکاتی‌ست که شما باید هنگام خرید هرگونه دستگاه لیزر به آن توجه کنید.

نحوه عملکرد دستگاه لیزر موهای زائد

لیزر، پرتوهای باریک و متمرکز نور با طول موجی مشخص است که به سبب قدرت انرژی قابل کنترل، در زمینه‌های مختلف پزشکی و زیبایی به کار می‌رود.

لیزر موهای زائد صورت و بدن یکی از رایج‌ترین کاربردهای لیزر است که علاوه بر بی نیاز کردن شما از انواع اپیلاسیون، تیغ و دستگاه اپیلیدی، نتیجه ای بسیار ماندگارتر داشته و حتی در صورت رشد مجدد موها، تعداد و ضخامت آن‌ها را به شدت کاهش می‌دهد.

دستگاه لیزر موهای زائد با پرتاب نور با طول موج و شدت انرژی مشخص به سطح پوست و جذب این انرژی توسط ملانین یا رنگدانه مو که تولید گرما می‌کند، ریشه و فولیکول مو را از بین می برد. بنابراین هرچه مو ضخیم تر و تیره تر باشد یا به عبارت دیگر ملانین آن بیشتر باشد، گرمای بیشتری را نیز جذب کرده و باعث جوابدهی بهتر و سریع تر خواهد شد.

پس توجه داشته باشید ضمن انتخاب بهترین دستگاه لیزر موهای زائد، به هیچ وجه تا حداقل یک ماه پیش از انجام لیزر موهای زائد، موها را از ریشه جدا نکنید و در صورت نیاز از تیغ استفاده کنید. علاوه بر این خوب است بدانید مو دارای دو دوره ی رشد و استراحت بوده و در زمان استراحت، بهترین دستگاه لیزر موهای زائد نیز تاثیری بر آن نخواهد گذاشت.

دلیل تکرار جلسات لیزر موهای زائد تا حداقل 6 الی 8 جلسه این است که در هر بار استفاده از دستگاه لیزر مو فقط فولیکول هایی از بین می روند که در دوره رشد قرار دارند.

انواع دستگاه لیزر موهای زائد

انواع دستگاه لیزر موهای زائد بر اساس نحوه کاربری و میزان طول موج آن‌ها دسته بندی می‌شوند. دستگاه لیزر موهای زائد از نظر نوع کاربری آن به دو دسته تماسی و غیر تماسی تقسیم می شود.

دستگاه لیزر تماسی دستگاهی است که حین کار با آن هندپیس در برخورد و تماس مستقیم با سطح پوست بوده و نیازمند وجود یک خنک کننده یا کولینگ قوی است که همزمان با هر شات روی پوست قرار می گیرد.

در حالی‌که در دستگاه لیزر غیر تماسی ، هندپیس هیچگونه تماسی با سطح پوست نداشته و دستگاه خنک کننده آن به دستگاه لیزر مو متصل شده و بصورت بادی خنک و ممتد بر سطح پوست، از ایجاد سوختگی جلوگیری و میزان درد و سوزش را کاهش می دهد.

از آنجایی که پوست نیز دارای ملانین یا رنگدانه است، ممکن است در فرآیند لیزر موهای زائد، بخشی از گرما را پیش از رسیدن به مو جذب کند. به همین جهت انواع مختلف دستگاه لیزر موهای زائد وجود دارد که هر کدام بسته به میزان انرژی و طول موج خود قابلیت اثرگذاری بر پوست های روشن تا تیره را دارند که می توانید از میان آنها بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برای پوست و موی خود را انتخاب کنید.

دستگاه لیزر موهای زائد الکساندرایت، دایود و ND-YAG رایج‌ترین دستگاه لیزر موهای زائد هستند که هر کدام علاوه بر داشتن فرکانس و طول موج متفاوت، در نوع سیستم خنک کننده و تعداد شات های دستگاه با هم متفاوتند.

دستگاه لیزر مو‌های زائد

دستگاه لیزر مو‌های زائد

عوامل موثر بر لیزر موهای زائد

میزان اثرگذاری دستگاه لیزر موهای زائد در افراد مختلف و تحمل کمترین میزان درد و سوزش در زمان لیزر، مهم ترین دلیل در انتخاب بهترین دستگاه لیزر موهای زائد به ویژه برای مراجعه کنندگان به کلینیک زیبایی است. علاوه بر این افرادی که خود قصد تاسیس کلینیک زیبایی را دارند، همواره به مواردی همچون تعداد شات های دستگاه لیزر موهای زائد و میزان خرابی آن نیز اهمیت می دهند.

بنابراین می توان گفت بهترین دستگاه لیزر موهای زائد در واقع دستگاهی است که ضمن داشتن تعداد شات و طول عمر بیشتر، طول موج های متفاوت را پوشش داده و با داشتن سیستم خنک کننده مناسب، تجربه ای رضایت بخش را برای تمامی مشتریان با طیف رنگی متفاوت پوست از روشن تا تیره به وجود آورد.

طول موج در دستگاه لیزر موهای زائد

اشکال مختلف انرژی هنگام حرکت دارای موج هستند. طول موج در واقع به فاصله بین دو نقطه اوج در یک موج انرژی گفته می شود و نور به عنوان یک انرژی الکترو مغناطیسی نیز دارای طول موج بوده و این طول موج رنگ و میزان انرژی آن را تعیین می کند. آنچه میان لیزر و نور معمولی تفاوت ایجاد می کند، اول از همه متمرکز بودن امواج نور در خطی مستقیم است که سبب تقویت شدت نوسان و در نتیجه افزایش طول موج و انرژی می شود. لیزرها را می توان به سه دسته کلی جامد، مایع و گاز تقسیم کرد که هرکدام دارای طول موج متفاوتی هستند.

میزان طول موج در هر دستگاه لیزر موهای زائد نیز متفاوت است و هر کدام بسته به رنگ و میزان حساسیت پوست و همچنین ضخامت مو به منظور لیزر موهای زائد افراد مختلف به کار می روند. پس آشنایی با سه نوع رایج لیزر موهای زائد یعنی الکسانداریت، دایود و ND-YAG اولین مرحله برای انتخاب بهترین دستگاه لیزر موهای زائد است.

لیزر الکساندرایت

لیزر الکساندرایت را می توان بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برای پوست‌های روشن و موهای نازک دانست. طول موج لیزر الکساندرایت که لیزری جامد و غیر تماسی است، 755 نانومتر بوده و در قیاس با لیزر دایود گزینه مناسبی برای افراد با رنگ پوست متوسط تا تیره محسوب نمی شود.

لیزر الکساندرایت با تاباندن طول موج با انرژی بالا به نقطه هدف و ایجاد حرارت، فولیکول مو را از بین می‌برد. لیزر الکساندرایت در یک فرآیند فوتوترمولیز تنها فولیکول مو را هدف قرار می‌دهد و به پوست آسیب نمی‌رساند اما بدیهی است که مقدار قابل تحملی از درد و سوزش را به همراه داشته باشد که دستگاه خنک کننده یا کولینگ آن را به حداقل می رساند.

یکی از معروفترین دستگاه‌های لیزر در دنيا كه دارای اين طول موج می‌باشد، دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا است. به گفته بسیاری از متخصصین و مراجعه کنندگان، دستگاه لیزر کندلا بهترین دستگاه لیزر مو است که در جهان بسیار معروف هست و محبوبیت بسیار بالایی دارد.

لیزر دایود

برخی معتقدند که لیزر دایود مناسب ترین لیزر برای طیف رنگی پوست ایرانی‌ها‌ست. زیرا اغلب تناژ رنگی پوست آن‌ها بین متوسط تا تیره بوده و دارای موهای ضخیم هستند.

لیزر دایود یک لیزر تماسی است که به صورت رولی کار می کند و برای سهولت در استفاده از آن باید از ژل سونوگرافی کمک گرفت. طول موج لیزر دایود حدودا 810 نانومتر است و به شیوه الکتروترمولیز و با تاباندن نور قرمز در محدوده مرئی به ریشه مو و ایجاد حرارت، آن را به طور کامل از بین می برد.

خنک کننده یا کولینگ دستگاه لیزر دایود همزمان با هر شات عمل می‌کند و به دلیل انرژی بالای این دستگاه، قدرت خنک کنندگی بالای آن بسیار اهمیت دارد.

لیزر ND-YAG

لیزر ND-YAG بهترین گزینه برای پوست‌های تیره و برنزه شده توسط آفتاب یا سولاریوم است. لیزر ND-YAG طول موجی نزدیک به مادون قرمز داشته که کمترین میزان درد و سوختگی را در پوست‌های تیره به وجود می آورد.

لیزر ND-YAG نوعی لیزر جامد است که قابلیت تولید دو طول موج را دارد که طول موج 1064 نانومتری آن برای لیزر موهای زائد و طول موج 532 نانومتری آن برای درمان ضایعات پوستی استفاده می شود.

سیستم خنک کننده در دستگاه لیزر موهای زائد

همانطور که گفتیم لیزر موهای زائد توسط انتقال انرژی به رنگدانه مو و جذب گرما توسط آن انجام می‌شود. پوست که خود نیز دارای رنگدانه است گرما را جذب می‌کند و اگر حین استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد از سیستم خنک کننده یا کولینگ استفاده نشود، پوست دچار التهاب و سوختگی شده و حتی بعضا اسکار ناشی از آن تا مدت‌ها روی پوست باقی می‌ماند. بنابراین داشتن سیستم خنک کننده مناسب در دستگاه لیزر مو، یکی دیگر از عوامل موثر در انتخاب بهترین دستگاه لیزر موهای زائد به شمار می رود.

سیستم خنک کننده دستگاه لیزر موهای زائد یا کولینگ، انواع مختلفی از جمله کانتکت کولینگ، ایر کولینگ، کرایو ژن و اکسترنال کولینگ دارد که پر مصرف ترین آن‌ها در لیزرهای الکساندرایت و دایود، کانتکت کولینگ و ایر کولینگ هستند.

کانتکت کولینگ که بسته به مدل آن دمایی بین 5- تا 10+ را تولید می‌کند، در میان سیستم‌های خنک کننده دستگاه لیزر موهای زائد ارزان‌ترین و متداول‌ترین سیستم خنک کننده به شمار می‌رود اما هنگام کار با دستگاه لیزری مانند لیزر دایود که اغلب با سیستم خنک کننده کانتکت کولینگ کار می کند استفاده از ژل بی رنگ ضروری است زیرا ژل‌های رنگی می‌توانند باعث سوختگی شوند.

ایرکولینگ نوع دیگری از دستگاه خنک کننده رایج در دستگاه لیزر موهای زائد است که باد خنک را از طریق شلنگ دستگاه جانبی کرایو کولینگ که به دستگاه لیزر مو متصل می شود، به طور ممتد به سطح پوست می دمد و با تولید دمای 9- درجه در طول انجام لیزر موهای زائد، از ایجاد حرارت زیاد که موجب سوختگی پوست می شود، جلوگیری می کند. این خنک کننده در قیاس با کانتکت کولینگ گران تر بوده و بیشتر در لیزر الکساندرایت و در مواردی لیزر دایود مورد استفاده قرار می گیرد.

تعداد شات در دستگاه لیزر موهای زائد

وقتی از شات یا پالس به عنوان واحد شمارش در لیزر موهای زائد استفاده می کنیم در واقع منظور تعداد دفعات تخلیه انرژی دستگاه لیزر مو بر سطح پوست در مدت زمان یک ثانیه است. در لیزرهایی همچون لیزر الکساندرایت که به صورت شاتی کار می کنند، اپراتور در واقع لیزر را به سطح پوست اسپری می کند.

لیزرهای شاتی دارای ورقه مستطیلی شات در ابعاد مختلف هستند که با قرار گرفتن هندپیس در فاصله مشخصی از آنها پرتاب طول موج مشخصی از نور به سطح پوست آغاز می شود. در لیزر شاتی بسته به تراکم و ضخامت مو تعداد شات و تعداد ورقه ها و همچنین میزان قدرت دستگاه لیزر مو تعیین می شود.

هرچه پوست روشن تر و میزان تراکم مو در آن کمتر باشد، شات های بیشتر و مدت زمان کوتاه تر برای هر پالس و هرچه پوست تیره تر و تراکم مو بیشتر باشد تعداد شات کمتر و مدت زمان هر پالس کوتاه تر می شود.

دستگاه لیزر مو‌های زائد تماسی با ژل

دستگاه لیزر مو‌های زائد تماسی با ژل

دستگاه لیزر مو رادو پلاس

دستگاه لیزر مو رادوپلاس، ساخت شرکت Coherent امریکا از آن جهت می تواند بهترین دستگاه لیزر موهای زائد برای مراجعه کنندگان و همچنین تمامی افرادی که قصد تاسیس کلینیک زیبایی دارند باشد که هر سه طول موج الکساندرایت، دایود و ND-YAG را پوشش داده و در نتیجه می‌تواند برای تمام طیف رنگ پوست از روشن تا تیره نتیجه ای رضایت بخش به همراه داشته باشد.

دستگاه لیزر مو رادو پلاس با استفاده از سیستم FHR سرعت بسیار بالایی داشته و با بهره مندی از سیستم خنک کننده یا کولینگ قوی که در داخل هندپیس تعبیه شده و دمایی نزدیک به 15- درجه سانتی گراد را تولید می کند، هیچگونه درد و سوختگی را در سطح پوست ایجاد نخواهد کرد.

همچنین دستگاه لیزر مو رادوپلاس با داشتن یک چیلر داخلی قوی قابلیت روشن بودن و کار 24 ساعته بدون هیچگونه خرابی را دارد. در واقع با استفاده از دستگاه لیزر مو رادوپلاس دیگر نیاز نیست در مدت زمان بین هر مراجع دستگاه را خاموش کنید.

دستگاه لیزر رادوپلاس در میان انواع دستگاه لیزر موهای زائد بیشترین تعداد شات را داشته و با داشتن 100 میلیون شات بهترین دستگاه لیزر موهای زائد از نظر تعداد شات نیز به حساب می آید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *