قبل از شروع جلسات حذف موهای زائد با لیزر، یک سوال بزرگ در ذهن مراجعه‌کنندگان شکل می‌گیرد: “آیا لیزر موهای زائد ضرر دارد؟ و آیا ممکن است عوارضی برای بدن داشته باشد؟” یا “آیا ممکن است برای پوست و مو مشکلی پیش بیاید؟”

در این مقاله سعی داریم به این سوال‌ها پاسخ بدهیم. همچنین عوارض مختلفی که استفاده از دستگاه‌های لیزر زیبایی می‌تواند به همراه داشته باشد را بررسی خواهیم کرد.

در آخر، دو دستگاه مشهور و پرفروش لیزر زیبایی در بازار ایران را به شما معرفی می‌کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

 

آیا لیزر موهای بدن ضرر دارد؟
آیا لیزر موهای بدن ضرر دارد؟

قبل از شروع جلسات حذف موهای زائد با لیزر، یک سوال بزرگ در ذهن مراجعه‌کنندگان شکل می‌گیرد: “آیا لیزر موهای زائد ضرر و عوارضی برای بدن دارد؟” یا “آیا ممکن است برای پوست و مو مشکلی پیش بیاید؟”

در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ بدهیم. همچنین عوارض مختلفی که استفاده از دستگاه‌های لیزر زیبایی می‌تواند به همراه داشته باشد را بررسی خواهیم کرد.

در آخر، دو دستگاه مشهور و پرفروش لیزر زیبایی در بازار ایران را به شما معرفی می‌کنیم.

تا پایان با ما همراه باشید.

 

 

آنچه در این مطلب می‌خوانید

لیزر موهای زائد چیست؟

لیزر موهای زائد یک روش برای از بین بردن موهای اضافی بدن است که از یک پرتو لیزر قدرتمند یا نور پالس شدید (IPL) برای از بین بردن موهای ناخواسته استفاده می‌کند.

این منبع نور، فولیکول‌های مو را که نقش اصلی را در رشد مو ایفا می‌کنند، گرم کرده و از بین می‌برد که این اتفاق باعث حذف موها می‌شود. مناطق رایج برای لیزر، در قسمت‌های صورت، قفسه سینه، پاها، بازوها، زیر بغل و خط بیکینی است.

قبل از جلسات حذف موهای زائد با لیزر باید به چیزی توجه کرد؟

لیزر موهای زائد ممکن است عوارض جانبی داشته باشد، این روش محدودیت‌هایی دارد و نسبت به روش‌های دیگر، پرهزینه‌تر است. چند نکته را قبل از شروع جلسات درمانی باید در نظر گرفت:

 1. ایمنی
  لیزر موهای زائد بی‌خطر است، اما گاهی اوقات می‌تواند عوارض جانبی مانند زخم و درد موضعی به همراه داشته یا رنگ پوست را قرمز کند که ممکن است تا مدتی بر روی بدن باقی بماند. همچنین این روش ممکن است برای همه مناسب نباشد، از جمله زنان باردار و افرادی که پوست حساس و خاصی دارند. یکی از نکات بسیار مهم قبل از شروع جلسات لیزر موهای زائد این است که اطمینان حاصل کنید شخصی که با لیزر بر روی پوست شما کار می‌کند با تجربه و واجد شرایط حرفه‌ای است. این افراد باید دوره‌های مختلفی از جمله فنی و حرفه‌ای را گذرانده باشند و تمامی استانداردهای تعیین شده در آموزش، مهارت و بیمه را رعایت کنند.
 1. ماندگاری
  تمامی مراجعه‌کنندگان برای جلوگیری از رشد مجدد مو به جلسات منظم لیزر نیاز دارند. تعداد این جلسات و زمان آن‌ها برای هر شخص متفاوت است. البته هیچ تضمینی نیز وجود ندارد که با لیزر موهای زائد به طور کامل و همیشگی از شر آن‌ها رهایی یابید.
 1. اثرگذاری با توجه به رنگ پوست
  لیزر موهای زائد جواب‌دهی بهتری روی پوست کم‌رنگ و موهای تیره دارد. این روش برای پوست برنزه شده خیلی مؤثر نیست. اگر پوستتان برنزه است، باید قبل از درمان به حالت قبلی برگردد.

لیزر موهای زائد ممکن است عوارض جانبی داشته باشد، این روش محدودیت‌هایی دارد و نسبت به روش‌های دیگر، پرهزینه‌تر است. چند نکته را قبل از شروع جلسات درمانی باید در نظر گرفت:

 1. ایمنی

لیزر موهای زائد بی‌خطر است، اما گاهی اوقات می‌تواند عوارض جانبی مانند زخم و درد موضعی به همراه داشته یا رنگ پوست را قرمز کند که ممکن است تا مدتی بر روی بدن باقی بماند.

همچنین این روش ممکن است برای همه مناسب نباشد، از جمله زنان باردار و افرادی که پوست حساس و خاصی دارند.

یکی از نکات بسیار مهم قبل از شروع جلسات لیزر موهای زائد این است که اطمینان حاصل کنید شخصی که با لیزر بر روی پوست شما کار می‌کند با تجربه و واجد شرایط حرفه‌ای است.

این افراد باید دوره‌های مختلفی از جمله فنی و حرفه‌ای را گذرانده باشند و تمامی استانداردهای تعیین شده در آموزش، مهارت و بیمه را رعایت کنند.

 1. ماندگاری

تمامی مراجعه‌کنندگان برای جلوگیری از رشد مجدد مو به جلسات منظم لیزر نیاز دارند. تعداد این جلسات و زمان آن‌ها برای هر شخص متفاوت است.

البته هیچ تضمینی نیز وجود ندارد که با لیزر موهای زائد به طور کامل و همیشگی از شر آن‌ها رهایی یابید.

 1. اثرگذاری با توجه به رنگ پوست

لیزر موهای زائد جواب‌دهی بهتری روی پوست کم‌رنگ و موهای تیره دارد. این روش برای پوست برنزه شده خیلی مؤثر نیست.

اگر پوستتان برنزه است، باید قبل از درمان به حالت قبلی برگردد.

عوارض حذف موهای زائد با لیزر

خطرات و عوارض جانبی از بین بردن موهای ناخواسته با دستگاه لیزر، به عوامل مختلفی از جمله نوع پوست، رنگ مو، برنامه درمانی و پایبندی به مراقبت‌های قبل از درمان و پس از درمان بستگی دارد. شایع‌ترین عوارض جانبی لیزر موهای زائد شامل موارد زیر است:

 • تحریک پوست: درد موقت، قرمزی و تورم پوست ممکن است پس از پایان هر جلسه درمانی به وجود بیاید. البته این را باید در نظر داشت که هرگونه علائمی به طور معمول طی چند ساعت از بین می‌رود.
 • تغییرات رنگدانه پوست: لیزر موهای زائد ممکن است رنگ پوست را تیره یا روشن کند. این تغییرات ممکن است موقتی یا دائمی باشد. روشن شدن پوست در درجه اول بر کسانی که از قرار گرفتن در معرض آفتاب قبل یا بعد از درمان جلوگیری نمی‌کنند و یا کسانی که پوست تیره‌تری دارند، تأثیر می‌گذارد.

لیزر موهای زائد به ندرت می تواند باعث تاول، پوسته پوسته شدن، زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر عوارض جانبی نادر شامل خاکستری شدن موها یا رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت درمان، به ویژه روی پوست تیره است.

آیا لیزر برای بدن ضرر دارد؟

خطرات و عوارض جانبی از بین بردن موهای ناخواسته با دستگاه لیزر، به عوامل مختلفی از جمله نوع پوست، رنگ مو، برنامه درمانی و پایبندی به مراقبت‌های قبل از درمان و پس از درمان بستگی دارد.

شایع‌ترین عوارض جانبی لیزر موهای زائد شامل موارد زیر است:

 • تحریک پوست: درد موقت، قرمزی و تورم پوست ممکن است پس از پایان هر جلسه درمانی به وجود بیاید.البته این را باید در نظر داشت که هرگونه علائمی به طور معمول طی چند ساعت از بین می‌رود.
 • تغییرات رنگدانه پوست: لیزر موهای زائد ممکن است رنگ پوست را تیره یا روشن کند. این تغییرات ممکن است موقتی یا دائمی باشد. روشن شدن پوست در درجه اول بر کسانی که از قرار گرفتن در معرض آفتاب قبل یا بعد از درمان جلوگیری نمی‌کنند و یا کسانی که پوست تیره‌تری دارند، تأثیر می‌گذارد.

لیزر موهای زائد به ندرت می تواند باعث تاول، پوسته پوسته شدن، زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود.

سایر عوارض جانبی نادر شامل خاکستری شدن موها یا رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت درمان، به ویژه روی پوست تیره است.

آیا لیزر برای بدن ضرر دارد؟

آیا لیزر موهای زائد برای چشم ضرر دارد؟

اگرچه لیزر موهای زائد توسط سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تأیید شده و برای برداشتن موهای ناخواسته روشی ایمن به شمار می‌آید، اما یکی از نگرانی‌های اصلی مراجعه‌کنندگان در مورد لیزر موهایی است که در نزدیکی چشم، پیشانی و گونه‌ها قرار دارند. این امر به این دلیل است که چشم‌ها در برابر آسیب‌های پرتوهای نور لیزر به شدت آسیب‌پذیر هستند.

احتمال سوزاندن شبکیه و ایجاد آسیب دائمی به چشم در این فرآیند وجود دارد. برخی از کلینیک‌ها، لیزر مو را برای ابروها و یا بین آن‌ها توصیه نمی‌کنند زیرا ریسک این کار بسیار زیاد است. بیشتر کلینیک‌ها و پزشکان برای از بین بردن موهای ناخواسته در این مناطق صورت، از روش الکترولیز یا اپیلاسیون استفاده می‌کنند.

با این وجود اگر شما بخواهید برای از بین بردن مو در اطراف چشم از لیزر استفاده کنید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که آیا این روش موهای ناخواسته شما را به طور موثری از بین می‌برد یا خیر. افرادی که دارای موهای صورت روشن و ریز هستند و آن‌هایی که رنگ پوست تیره دارند به خوبی از لیزر موهای زائد جواب نمی‌گیرند؛ زیرا اشعه لیزر رنگدانه فولیکول مو را هدف قرار می‌دهد.

نکته بسیار مهم در طی جلسات درمانی، استفاده از عینک محافظ چشم است. نوع عینک مورد استفاده توسط شما به نوع لیزری که برای درمان به کار می‌رود بستگی دارد. پزشک به شما می‌گوید که کدام عینک را بزنید و همچنین از شما می‌خواهد که در طی جلسه درمانی چشمان خود را بسته نگه دارید.

آیا لیزر موهای زائد برای چشم ضرر دارد؟

اگرچه لیزر موهای زائد توسط سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تأیید شده و برای برداشتن موهای ناخواسته روشی ایمن به شمار می‌آید، اما یکی از نگرانی‌های اصلی مراجعه‌کنندگان در مورد لیزر موهایی است که در نزدیکی چشم، پیشانی و گونه‌ها قرار دارند.

این امر به این دلیل است که چشم‌ها در برابر آسیب‌های پرتوهای نور لیزر به شدت آسیب‌پذیر هستند. احتمال سوزاندن شبکیه و ایجاد آسیب دائمی به چشم در این فرآیند وجود دارد.

برخی از کلینیک‌ها، لیزر مو را برای ابروها و یا بین آن‌ها توصیه نمی‌کنند زیرا ریسک این کار بسیار زیاد است. بیشتر کلینیک‌ها و پزشکان برای از بین بردن موهای ناخواسته در این مناطق صورت، از روش الکترولیز یا اپیلاسیون استفاده می‌کنند.

با این وجود اگر شما بخواهید برای از بین بردن مو در اطراف چشم از لیزر استفاده کنید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که آیا این روش موهای ناخواسته شما را به طور موثری از بین می‌برد یا خیر.

افرادی که دارای موهای صورت روشن و ریز هستند و آن‌هایی که رنگ پوست تیره دارند به خوبی از لیزر موهای زائد جواب نمی‌گیرند؛ زیرا اشعه لیزر رنگدانه فولیکول مو را هدف قرار می‌دهد.

نکته بسیار مهم در طی جلسات درمانی، استفاده از عینک محافظ چشم است. نوع عینک مورد استفاده توسط شما به نوع لیزری که برای درمان به کار می‌رود بستگی دارد.

پزشک به شما می‌گوید که کدام عینک را بزنید و همچنین از شما می‌خواهد که در طی جلسه درمانی چشمان خود را بسته نگه دارید.

آیا لیزر موهای زائد برای چشم ضرر دارد؟

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

اثرات طولانی مدت لیزر درمانی، از جمله احتمال افزایش خطر ابتلا به سرطان، مورد بررسی علمی قرار نگرفته است. برخی از محققان پس از برداشتن موهای زائد توسط لیزر، تغییراتی در خال های آتیپیک (NEVI) مشاهده کرده اند.

بنابراین، توصیه می‌شود افرادی که سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان پوست یا خال‌های آتیپیک دارند، تا حد امکان از دستگاه‌های لیزر زیبایی استفاده نکنند.

در روش لیزر موهای زائد، از تابش غیر یونیزه استفاده می‌شود. پرتو لیزر مورد استفاده در این روش، فولیکول‌های مو (سلول‌هایی که مو در آن ها رشد می‌کند) را از بین می‌برد.

البته در این روش از طول موج ماوراء بنفش (UV) که به دی‌ان‌ای سلول‌ها آسیب رسانده و باعث سرطان پوست می‌شود، استفاده نمی‌شود.

ایمن‌ترین دستگاه‌های لیزر زیبایی در بازار ایران

هنگام خرید دستگاه لیزر زیبایی باید به این نکته توجه داشت که هر چقدر دستگاه ایمن‌تر بوده و کارایی بیشتری داشته باشد، رضایت مشتری در استفاده از آن‌ها نیز بالاتر خواهد بود.

در این قسمت، دو دستگاه مطرح در زمینه لیزر زیبایی پوست در بازار کشورمان را به شما معرفی می‌کنیم:

 1. رادو پلاس: جدیدترین دستگاه لیزر موهای زائد در ایران که از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به داشتن 3 طول موج مختلف (الکساندرایت، دایود و ان‌دی‌یاگ) اشاره کرد که طیف وسیعی از انواع رنگ پوست را پوشش می‌دهد. همچنین با قابلیت پشتیبانی از 100 میلیون شات، بدون ایجاد هرگونه درد و سوختگی، این دستگاه یکی از انتخاب‌های اصلی برای تجهیز کلینیک‌های زیبایی است.
 2. دایود ادیشن (طرح کندلا): این دستگاه یکی از کم‌استهلاک‌ترین دستگاه‌های لیزر زیبایی در بازار است. سیستم خنک‌کننده مجزای این دستگاه باعث می‌شود تا مشتریان شما کم‌ترین میزان زخم و تیرگی را تجربه کنند. این دستگاه با بهره‌گیری از طول موج دایود (مناسب پوست‌های گندم گون)، انتخاب هوشمندانه‌ای برای تجهیز کلینیک‌های زیبایی و سرمایه‌گذاری در این حوزه است.

شرکت داتیس لیزر، با در اختیار گرفتن نمایندگی شرکت انگلیسی آلپاین تک، اقدام به عرضه دستگاه‌های رادو پلاس و کندلا در ایران نموده است.

همچنین، برای آسودگی خاطر خریداران محترم، شرایط اقساط بلند مدت و بدون بهره به همراه گارانتی یکساله و وارانتی بازگشت وجه در نظر گرفته شده تا بتوانید با خیال راحت کلینیک خود را تجهیز کرده و سرمایه‌گذاری با ارزشی انجام دهید.

شما می‌توانید با کارشناسان ما برای خرید این دستگاه‌ها در ارتباط باشید. مشاوران ما همواره درتلاش هستند با توجه به شرایط شما بهترین راهنمایی را در جهت خریدی بهتر برای شما داشته باشند.

ایمن ترین دستگاه های لیزر موهای زائد: دستگاه لیزر کندلا و دستگاه لیزر رادو پلاس

سخن آخر

در این مطلب، در مورد عوارض استفاده از دستگاه های لیزر زیبایی، نکاتی که باید قبل از جلسات درمانی در نظر گرفت، خطرات لیزر برای چشم و سرطان زا بودن آن صحبت کردیم. مهم ترین نکته قبل از حضور در کلینیک به منظور حذف موهای زائد، مشاوره گرفتن از یک متخصص پوست و زیبایی است. با انجام معالجه توسط پزشکی که در استفاده از لیزر بسیار ماهر بوده و دانش عمیقی از پوست و مسائل مربوط به آن دارد، می توان خطر ابتلا به عوارض جانبی احتمالی را تا حد زیادی کاهش داد.

سخن آخر

در این مطلب، در مورد عوارض استفاده از دستگاه های لیزر زیبایی، نکاتی که باید قبل از جلسات درمانی در نظر گرفت، خطرات لیزر برای چشم و سرطان زا بودن آن صحبت کردیم.

مهم ترین نکته قبل از حضور در کلینیک به منظور حذف موهای زائد، مشاوره گرفتن از یک متخصص پوست و زیبایی است.

با انجام معالجه توسط پزشکی که در استفاده از لیزر بسیار ماهر بوده و دانش عمیقی از پوست و مسائل مربوط به آن دارد، می توان خطر ابتلا به عوارض جانبی احتمالی را تا حد زیادی کاهش داد.

2 دیدگاه

  • سوال شما بسیار کلی است.
   لیزر مواهی زائد به عواملی مختلفی بستگی دارد و در موهای کرکی این عوامل بیشتر هم می‌شوند.
   اما به طور کلی دستگاه رادو پلاس می‌تواند جوابگو باشد در غیر این صورت یکی از بهترین گذینه ها الکترولیز موهای زائد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *